GENEL

Elif Ana Türbesi Nerede? Elif Ana Kimdir?

Elif Ana Türbesi nerede? Veya Elif Ana Kimdir? soruları son yıllarda sıkça gündeme gelmektedir Bunun başlıca nedeninin “Elif Ana Filmi” olduğunu söyleyebiliriz. Esasen Elif Ana Türbesi, Elif Ana’nın hikayesi nedir? Elif Ana kerametleri, Elif Ana kimin eseri konularında araştırma yapma gereğini Elif Ana filmi nedeniyle duydum.

Filmin adından çok söz edilmese de oldukça etkileyeceği olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu konuda edinmiş olduğum bilgileri sizinle paylaştık Detaylara inmeden önce Elif Ana Kimdir? Ve Elif Ana Türbesi nerede sorularına cevap verelim.

Elif Ana Kimdir?

Elif Ana 1908 yılında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yardım sever kişiliği ile ve Elif Ana kerametleri ile tanınmıştır. Özellikle Elif Ana kerametleri nedeniyle yörede ermiş olduğuna inanılmaktadır. Alevi bir ailenin çocuğu olması ve alevi toplumda yetişmesi nedeniyle özellikle Kahramanmaraş ve Pazarcık yöresinde yaşayan Aleviler başta olmak üzere ayrı bir saygınlı vardır.

Uzun yıllar Pazarcık ilçesine bağlı Akdemir köyünde yaşayan Elif Ana 1991 yılında vefat etmiştir. Vefat ettiği yıl 83 yaşından olan Elif Ana adına bir ocak kurulmuştur. Ayrıca Elif Ana Türbesi yine doğup büyüğü Akdemir Köyünde bulunmaktadır.

Elif Ana’nın Hikayesi Nedir?

Elif Ana kimdir? sorusuna cevap verdikten sonra özellikle Elif Ana kerametleri ve Elif Ana Türbesi ile anılan Elif Ana’nın Hikayesi Nedir? Sorusuna cevap verelim. Daha çok Elif Ana’nın hikayesi Elif Ana kerametleri üzerinde gelişmiştir. Çocuk denilebilecek bir yaşta sık sık evden kaçarak dağlarda ve mağaralarda yaşamıştır.

Annesini küçük yaşta kaybetmesi nedeniyle babası ikinci kez evlenmiştir. Esasen Elif Ana’yı analığı büyüttüğü bilinmektedir. Alevi geleneğinde dede veya ana unvanı alabilmek için devam eden aynı kan bağından olması gerekmektedir. Ancak Elif Ana’nın herhangi bir kan bağı olmamasına rağmen Alevi kültüründe “Ana” unvanını almıştır.

Elif Ana Gerçek İsmi Nedir?

Ölmeden uzun zaman önce Ana olarak anılmakta ise de; Elif Ana’nın gerçek ismi Elif Sugan’dır.

Elif Ana Nereli?

Elif Ana Türbesi bu gün Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi Akdemir köyünde bulunmaktadır. Elif Ana’da aslen Akdemir Köyünden olup, bu köyde doğup büyümüştür.

Elif Ana Kiminle Evlidir?

Elif Ana amcaoğlu olan Ali Baba ile evlidir. Bu gün Elif Ana Türbesi içerisinde ayrıca Ali Baba’nın mezarı da bulunmaktadır.

Elif Ana Alevi Mi?

Evet. Elif Ana Alevi bir ailenin çocuğu olup sonrasında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde Alevi Köyü olan Akdemir Köyünde doğup büyümüştür. Adına yapılan ocak ve Elif Ana Türbesi ise hala bu köyde bulunmaktadır ve yoğun bir ilgi ile ziyaret edilmektedir.

Elif Ana Kimin Eseri?

Elif Ana ve Elif Ana Türbesi sadece filmlere konu olmamıştır. Ayrıca A.Turan Oflazlıoğlu’nun Elif Ana isimli kitabı vardır. Ve bir dönem kitap ilk piyasaya çıktığı yıllarda çok satanlar listesinde yerini almayı başarmıştır. Kitap Elif Ana Filmi gibi, Elif Ana Kerametleri, Elif Ana Türbesi ve Elif Ana Kimdir? Konularında detaylı bilgiler içermektedir.

Elif Ana Filmi Kürtçe Mi?

Evrensel bir film olmasına karşın sık sık Elif Ana Filmi Kürtçe Mi? Soruları ile karşılaşmaktayız. Hayır Elif Ana Filmi Kürtçe değildir. Bu nedenle her kesimden insanlar severek ve ilgi ile izleyebilirler. Her ne kadar Kürt veya Alevi değilsem de uzun yıllardır izlediğim en güzel filmlerden birisi olduğunu söyleyebilirim.

Elif Ana Filmi Oyuncuları

Daha önce de belirttiğimiz gibi film birçok kesim tarafından severek izlenmiştir. Aşağıda Elif Ana Filmi Oyuncularından da anlaşılacağı üzere izlenmesi değer bir filmdir. Ayrıca Elif Ana Filmi oyuncuları arasında dikkat ettiğim en önemli kişilik ise Kazım Çarman’dır. Eminim ki Kazım Çarman’ı bir çok kişi Kurtlarvadisi Dizisinden tanımaktasınızdır ve Kahramanmaraşlı olduğunu bilmektesinizdir. İşte Elif Ana Filmi Oyuncuları arasında Kazım Çarman da bulunmaktadır. Ayrıca filmde Kurtlarvadisi dizisinde çeşitli karakterlere rol vermiş Ali Sürmeli ve Turgay Tanülkü de yer almaktadır.

  • Aliye Uzunatağan
  • İlyas Salman
  • Ali Sürmeli
  • Kazım Çarman
  • Cezmi Baskın
  • Turgay Tanülkü
  • Sermiyan Midyad

Elif Ana Kerametleri

Küçük yaştan beri yörede birçok Elif Ana Kerametleri dile getirilmektedir. Bunlardan en dikkat çekenleri ile dokunuşları ile hastalara şifa vermesidir. Ayrıca gece geç saatlerde uyanarak hastaların acı ile kıvrandığını ve onlara yardım etmesi gerektiğini anlatırdı. Birçok Elif Ana Kerametleri olmasına karşın bu gün Elif Ana Türbesi ziyaretimizde daha detaylı bilgilere rastlayamadık. Daha çok Elif Ana iyiliği ve mütevaziliği ile anılmaktadır.

Elif Ana Filmi Nerede Çekildi?

Filmin doğasından fazla uzaklaşmamak adına yönetmen Elif Ana Filminin çekiminde yine Elif Ana Türbesi bulunduğu yöreyi seçmiştir. Genel olarak Kahramanmaraş Pazarcık köylerinde ve Adıyaman’da film beyaz sahneye yansıtılmıştır.

Elif Ana Filmi

Özellikle Elif Ana Kimdir? Ve Elif Ana Kerametleri Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt bulabileceğiniz bir film olduğunu söylemek mümkündür. Birçok kesim tarafından Alevi filmi olarak nitelendirilmekte ise de; Herhangi bir Alevi bağım olmamasına rağmen severek onlarca kez izledim.

Bu gün ücretli veya ücretsiz birçok platformda Elif Ana Filmini izlemek mümkündür. Ancak Elif Ana Filmini telif hakkı nedeniyle web sitemizde yayınlanmasını uygun bulmuyoruz. Ancak yorumlar kısmında belirtmeniz halinde Elif Ana Filmi Konusunda sizlere severek yardımcı olabiliriz. Aşağıda Elif Ana Filminin fragmanını sizlere sunuyoruz. Fragmanı izlediğinizde filmin kalitesi konusunda kısmen karar vermiş olacağınızdan kuşkumuz yoktur.

Elif Ana Türbesi

Bugün Elif Ana Türbesi özellikle Kahramanmaraş başta olmak üzere, Malatya, Adıyaman, Sivas, Kayseri gibi yakın illerden yoğun ilgi ile ziyaret edilmektedir. Bilinenin aksine sadece Alevi kesimlerce ilgi görmemektedir. Birçok kesim tarafından hatta yurt dışından dahi Elif Ana Türbesi ziyaretçilerle bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle Elif Ana Türbesi evrensel bir ünde ziyaret edilmektedir.

Elif Ana Türbesi’ne ait kısa videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz…

Elif Ana Türbesi Nerede?

Elif Ana kimdir, Elif Ana’nın Hikayesi, Elif Ana Kerametleri gibi sorular ile birlikte Elif Ana Türbesi Nerede? Soruları ile karşılaşmaktayız. Doğup büyüdüğü yer olan Kahramanmaraş, Pazarcık Akdemir Köyünde Elif Ana Türbesi bulunmaktadır. Konuma ulaşmak için aşağıda belirtmiş olduğumuz haritayı kullanmanız mümkündür.

Elif Ana Türbesi’ne Nasıl Giderim…

Elif Ana Türbesi’ne aşağıdaki haritamızı takip ederek ulaşabilirsiniz. Tam olarak adresi ise; Akdemir Köyü Pazarcık / KAHRAMANMARAŞ’tır.

https://g.co/kgs/F4D6fh2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu